Ustawienie reguł antyspamowych - SPF

Sender Policy Framework – jest techniką przeciwdziałającą fałszowaniu adresów email i ułatwiającą identyfikację spamu, robaków i wirusów.

 

Dostałeś kiedykolwiek spam od samego siebie? Ja tak i zastanawiałem się jak to zatrzymać! Nie wysyłałem tego! To przyszło od spamera. Jeśli moglibyśmy powstrzymać spamera przed fałszowaniem adresu email, moglibyśmy w prosty sposób zatrzymać sporą ilość spamu. SPF daje taką możliwość poprzez ustawienie odpowiedniego rekordu w serwerze DNS, który mówi o tym z jakich serwerów można wysyłać pocztę używając naszej domeny. Jeśli poczta przychodzi z innych serwerów, oznacza to że spamer kłamie twierdząc, że wysyła pocztę jako Ty.

 

SPF zostało stworzone do przeciwdziałania rujnowaniu Twojej reputacji przez spamerów. Jeśli chcą wysyłać spam, niech to robią pod własną domeną. Ustawiając rekordy SPF dla domen naszych klientów zmniejszamy możliwość wykorzystywania ich przez spamerów i wirusy.

 

Jak to działa?

Domeny używają rekordów DNS do kierowania żądań dla różnych usług (www, email, itd.) do serwerów, które wykonują odpowiednie usługi. Wszystkie domeny aktualnie publikują rekordy pocztowe (MX), które mówią światu jakie serwery przyjmują dla nich pocztę.
SPF opiera się na publikowaniu rekordów „odwrotnego MX”, które mówią światu o tym z jakich serwerów można wysyłać pocztę dla danej domeny. Kiedy dostajemy wiadomość odbiorca może sprawdzić te rekordy aby się upewnić czy poczta została wysłana z uprawnionych serwerów. Jeśli nie, można w prosty sposób taką wiadomość odrzucić.

 

Jak to włączyć?

Dla wszystkich domen naszych klientów ustawiliśmy odpowiednie rekordy SPF, w których pozwalamy wysyłać pocztę tylko z naszych serwerów pocztowych. Umożliwia to innym operatorom korzystającym z SPF odrzucanie emaili, w których spamerzy będą się podszywać pod Twoją domenę. Jeżeli sam chcesz również skorzystać z takiej możliwości możesz włączyć obsługę SPF w ustawieniach antyspamowych w panelu administracyjnym.

Zaloguj się do panelu jako administrator
Wybierz Serwer poczty i następnie Globalny antyspam.
Kliknij “Edytuj” przy domenie, której chcesz zmienić ustawienia antyspamowe
Zaznacz SPF
Potwierdź wybór
Uwaga – aby była możliwość zarządzania tymi narzędziami – musisz mieć w domenie przynajmniej jednego użytkownika pocztowego.

Wady
Jeżeli posiadasz przekierowanie poczty (forward) z zewnętrznego serwera pocztowego na nasz serwer i masz włączoną obsługę SPF mogą pojawić się błędne odrzucenia poczty, ponieważ serwer przekierowujący nie zmienia adresu nadawcy a ma inny adres IP niż uprawniony do wysyłki serwer. Aby móc skorzystać z SPF proponujemy wówczas zrezygnowanie z tamtego przekierowania i skorzystanie z naszej usługi do pobierania poczty z innych serwerów: popper.

 

 

Czy artykuł był pomocny?

Nie znalazłeś tego czego szukałeś? Napisz!

Administratorem Twoich danych osobowych jest H88 S.A., więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przeczytasz w naszej Polityce prywatności.

Infolinia ogólna:
(22) 295 08 88

Infolinia dedykowana:
(22) 203 45 45

Tylko dla posiadaczy pakietów z dodatkiem "infolinia dedykowana"

H88 S.A.
Franklina Roosevelta 22
60-829 Poznań

Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000612359, REGON 364261632, NIP 7822622168, kapitał zakładowy 215 228,00 zł w pełni wpłacony.