Ustawienie reguł pocztowych, filtrów

Reguły pocztowe pozwalają skierować wiadomości od konkretnych nadawców do odpowiedniego folderu lub odfiltrować niechciane wiadomości. Pozwalają również stworzyć czarną i białą listę adresów. Jeśli chcesz je ustawić, zaloguj się do panelu administracyjnego i wejdź do: Serwer pocztowy – Konta email i przy wybranym koncie wybierz ikonę zębatki; następnie przejdź do odpowiedniej grupy klikając górną zakładkę “Filtry”.
Te same możliwości ma użytkownik poczty po zalogowaniu się swymi danymi do webmaila i wybraniu ustawień. W grupie “filtry” użytkownik pocztowy będzie miał te samo możliwości zarządzania ustawieniami swego konta.

Blokada po serwerze nadawcy – blokowane są wiadomości e-mail wysyłane z dużych serwerów darmowych kont pocztowych tj. Yahoo czy Hotmail.

W szczególności są to serwery:
*@yahoo.*, *@excite.*, *@lycos.*, *@mail.com, *@mail.net, *@email.com, *@email.net, *@compuserve.com, *@hotmail.com, *@msn.com, *@usa.com, *@bigfoot.com, *@altavista.*, *@juno.com, *@usa.net, *@cs.com, *@netscape.net, *@aol.com, *@mailstart.com, *@china.com, *@hongkong.com, *@ibm.net.

Reguła ta może się przydać, jeśli nie prowadzisz korespondencji z osobami mającymi adresy na tych serwerach, a otrzymujesz dużo niechcianej poczty z tych adresów. Blokada ta może być również przydatna, jeśli korespondujesz z kilkoma osobami mającymi konta na tych serwerach – możesz umieścić te adresy na tzw. białej liście, tj. dodając poniżej filtr z zaznaczeniem Nigdy nie przenoś do folderu Spam

Blokada po kraju pochodzenia – blokowane są wiadomości z krajów, z których wysyłane jest najwięcej spamu tj. Rosja i kraje azjatyckie.

W szczególności są to:
*.cn, *.kr, *.tw, *.sg, *.jp, *.br, *.ru, *.ro, *.ng, *.mz, *.mx, *.hk oraz *.cn.com, *.kr.com, *.tw.com, *.sg.com, *.jp.com, *.br.com, *.ru.com, *.ro.com, *.ng.com, *.mz.com, *.mx.com, *.hk.com

Blokada na podstawie analizy programem SpamAssassin – program SpamAssassin jest programem analizującym nagłówki i treść maila pod kątem charakterystycznych cech spamu. Za występowanie każdej z cech przyznawane są punkty karne w zależności od wagi danej cechy (pełna lista reguł i punków karnych im odpowiadających dostępna jest na stronie programu). Jeśli wiadomość otrzyma odpowiednią ilość punków jest oznaczana przez program jako spam. Jest to zaawansowany program i cechuje się wyjątkowo dużą skutecznością.
W celu dodania nowego filtra indywidualnego należy użyć przycisku “dodaj” (w panelu administracyjnym) bądź “Utwórz” – w webmailu Roundcube.
Wybieramy pole do sprawdzenia, regułę sprawdzającą, frazę sprawdzaną oraz czynność, która ma zostać wykonana.
W przypadku wyboru “Nigdy nie oznaczaj jako spam” filtr zadziała jako wyjątek białej listy umożliwiający danemu adresatowi przejść przez zabezpieczenia główne – np. Gdy domena nadawcy jest na liście RBL bądź ma problem ze względu na SPF.

Czułość filtra SpamAssasin można dostosowywać wg własnych preferencji, definiując wartość

Spamassassin Score. Im niższa wartość tym bardziej czuły jest filtr.

Objaśnienia do konstruowania reguł:

jest równe oznacza, że zawartość pola będzie identyczna z wpisanym ciągiem

jest różne oznacza, że reguła zadziała, kiedy zawartość pola będzie różniła się od wpisanego ciągu choćby jednym znakiem

zawiera oznacza, że pole musi zawierać podany, nieprzerwany ciąg znaków, ale w dowolnym miejscu.

Na przykład jeśli zbudujesz regułę: zawiera „kwiat”, to będzie ono spełnione zarówno przez adres:
a.kwiatkowski@adresnadawcy.pl, jak i kwiatywysylkowo@adresnadawcy.pl oraz biuro@kwiatkowski.pl

nie zawiera oznacza, że pole nie może zawierać podanego ciągu – nigdzie, na żadnym miejscu

pasuje do oznacza dopasowanie do wzorca, w którym dowolny ciąg znaków zastępujesz symbolem gwiazdki, a pojedynczy znak – symbolem pytajnika. Na przykład jeśli podasz:

Kwiatkowsk?@ogicom.pl – reguła zadziała dla adresów kwiatkowska@ogicom.pl i kwiatkowski@ogicom.pl, ale już nie dla kwiatkowscy@ogicom.pl (‘scy’ to ciąg znaków, a pod pytajnik można podstawić tylko jeden znak).

Z kolei reguła *kwiat*@adresnadawcy.pl zadziała dla wszystkich adresów w domenie ‘adresnadawcy.pl’, które zawierają ciąg ‘kwiat’ przez znakiem @

nie pasuje do nie spełnia warunku objaśnionego powyżej.

Czy artykuł był pomocny?

Nie znalazłeś tego czego szukałeś? Napisz!

Administratorem Twoich danych osobowych jest H88 S.A., więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych przeczytasz w naszej Polityce prywatności.

Infolinia ogólna:
(22) 295 08 88

Infolinia dedykowana:
(22) 203 45 45

Tylko dla posiadaczy pakietów z dodatkiem "infolinia dedykowana"

H88 S.A.
Franklina Roosevelta 22
60-829 Poznań

Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000612359, REGON 364261632, NIP 7822622168, kapitał zakładowy 215 228,00 zł w pełni wpłacony.